środa, 31 lipca 2013

Cynamonowe zawijańce


 Zaraz znów sięgnę po bułeczkę, a dziś mam smaczne cynamonowe zawijańce. Już sama nazwa jest fajna. Ciasto jest raczej wytrawne, ale dodatek masła, cukru trzcinowego i cynamonu zupełnie zmienia jego smak. Na korzyść. Te bułeczki mają to do siebie, że raz upieczone, wracają na stół co kilka dni. Przepis pochodzi ze strony Mirabelki, która naprawdę może być inspirująca. Polecam!

 Składniki na ciasto:
600 g mąki pszennej
2 łyżki cukru
8 g świeżych drożdży
320 ml letniej wody
1 łyżeczka soli
2 łyżki masła
2 łyżki cukru trzcinowego
cynamon

 Wykonanie:
Drożdże rozcieramy z 1 łyżką cukru i odstawiamy na kilka minut do wyrośnięcia. Połowę mąki mieszamy z pozostałym cukrem, dodajemy wodę i drożdże. Wyrabiamy miękkie ciasto i zostawiamy do wyrośnięcia na 2 godziny. Po tym czasie dodajemy sól oraz pozostałą mąkę i ponownie wyrabiamy ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia na 1,5 godziny, po czym wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Wyrośnięte ciasto przekładamy na blat, wałkujemy na prostokąt, smarujemy rozpuszczonym masłem i posypujemy cukrem trzcinowym oraz cynamonem. Rolujemy formując wałek, który dzielimy na 10 plastrów. Plastry uadamy na blasze i lekko rozpłaszczamy. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200°C i pieczemy przez około 20-30 minut.

poniedziałek, 15 lipca 2013

Ciasto czekoladowe na zakwasie


 Dziś przedstawiam Wam bardzo ciekawy wypiek. Słodkie ciasto czekoladowe na zakwasie. Z podobnych wypieków znajdziecie u mnie chałkę, ale do tej pory, poza nią, zakwas wykorzystywałam jedynie do pieczenia chlebów i wytrawnych bułek. Przepis pochodzi ze strony Mirabelki, która zawiera wiele ciekawych przepisów. Tym razem zaintrygowało mnie właśnie to ciasto. W smaku bardzo oryginalne, nie każdemu musi odpowiadać. Mnie osobiście posmak zakwasu w słodkim cieście nie przeszkadza, a wręcz bardzo go lubię.

 Składniki na ciasto:
200 g ciasta zakwaszonego
400 g mąki pszennej
150 g cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
0,5 łyżeczki cynamonu
3 łyżki kakao
75 g miękkiego masła
2 jajka
100 ml mleka
szczypta soli

 Składniki na ciasto zakwaszone:
30 g zakwasu żytniego
35 g wody
55 g mleka
95g mąki

Wykonanie:
jeden dzień przed pieczeniem, godz 19:00 
Dokarmiony wcześniej zakwas mieszamy z 35 g wody i 40 g mąki. Odstawiamy pod przykryciem w temperaturze pokojowej na całą noc.

dzień pieczenia, godz 7:00
Do powstałego ciasta dodajemy 25 g mleka i 30 g mąki. Mieszamy i odstawiamy pod przykryciem.

dzień pieczenia, godz 11:00
Ponownie do powstałego ciasta dodajemy 30 g mleka i 25 g mąki. Mieszamy i odstawiamy pod przykryciem.

dzień pieczenia, godz 15:00
Jajka ubijamy z cukrem. Dodajemy masło, mleko i ciasto zakwaszone. Mąkę mieszamy z kakao, solą i cynamonem. Stopniowo dodajemy ją do ciasta i wyrabiamy. Ciasto będzie miękkie i lekko kleiste. Foremkę smarujemy masłem, wysypujemy mąką i przekładamy do niej ciasto. Przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia. U mnie ciasto wypełniło foremkę po 5 godzinach wyrastania w temperaturze 35°C (w piekarniku przy wykorzystaniu funkcji wyrastania). Wyrośnięte ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175°C i pieczemy przez około 35-40 minut.

czwartek, 11 lipca 2013

Ciasto marchewkowe


 Są ciasta, które zachwycają mnie swoją prostotą i smakiem. Moje ciasto marchewkowe powstało na bazie przepisu Doroty. Zrezygnowałam ze składników, których teraz jeść nie powinnam, więc moja wersja jest nieco uboższa, a mimo to bardzo udana. Ciasto wyszło delikatne, wilgotne i bardzo smaczne. Nie chciałam całkowicie rezygnować z dodatków do ciasta, dlatego dałam rodzynki i suszone morele. Polecam, jeśli ktoś z marchewką w wypiekach jeszcze nie eksperymentował, zwłaszcza, że smak marchewki właściwie nie jest wyczuwalny. 

 Składniki na ciasto:
1 szkl mąki pszennej
0,5 szkl drobnego cukru do wypieków
1 łyżeczka proszku do pieczenia
0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
0,3 szkl oleju słonecznikowego
2 jajka
1 szkl startej na drobnych oczkach marchewki 
bakalie - rodzynki, pokrojone suszone morele
szczypta przyprawy korzennej i cynamonu 
szczypta soli

 Wykonanie:
Jajka ubijamy z olejem. Mąkę mieszamy z cukrem, solą, proszkiem do pieczenia, sodą i przyprawami. Dodajemy do niej jajka, mieszamy. Pod koniec dodajemy marchewkę i bakalie. Wylewamy ciasto do foremki. U mnie była to foremka silikonowa, więc nie wymagała smarowania tłuszczem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175°C i pieczemy z termoobiegiem przez około 40-45 minut.