Pokazywanie postów oznaczonych etykietą chleb. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą chleb. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Chleb z oliwą


 Koszyk do wyrastania chleba dawno nie był używany. Do dziś. Przydał się i sprawdził doskonale. Wyjęliśmy z piekarnika ładny bochenek. Chlebek jest miękki i smaczny. Przypomina mi nieco focaccię. Bardzo fajnie wyrósł i wspaniale się upiekł. Z powodzeniem może konkurować ze sklepowym pieczywem, a nawet wygrywać z nim. Chlebek upiekłam na podstawie przepisu ze strony Apparecchiamo. Jedyne co w nim zmieniłam to temperatura pieczenia. Poza tym nie miałam mąki wysokoglutenowej, więc dodałam gluten. Sprawdził się. Myślę, że następny chlebek na bazie tego przepisu będzie mieszany, pszenno-żytni. 


 Składniki na zaczyn:
50 g mąki pszennej (11% białka)
1 g glutenu
1 g świeżych drożdży
0,5 łyżeczki oliwy z oliwek
0,5 łyżeczki mleka
35 ml wody
1 g soli

 Składniki na ciasto:
300 g mąki pszennej (11% białka)
6 g glutenu
0,5 łyżeczki cukru
6 g świeżych drożdży
10 ml oliwy z oliwek
10 ml mleka
200 ml wody
7 g soli

 Wykonanie:
Wszystkie składniki zaczynu mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na minimum 12 godzin. Drożdże rozcieramy z 0,5 łyżeczki cukru i odstawiamy na kilka minut do wyrośnięcia. Mąkę mieszamy z wodą i drożdżami. Wyrabiamy ciasto i odstawiamy na 10 minut. Dodajemy oliwę z oliwek, mleko i sól. Wyrabiamy ciasto przez 10 minut i ponownie odstawiamy na 10 minut. Dodajemy zaczyn i znów wyrabiamy przez 10 minut. Odstawiamy do wyrośnięcia na 1,5 godziny. W tym czasie, co pół godziny wyjmujemy ciasto na oprószony mąką blat, rozciągamy, składamy i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto przekładamy na blat i formujemy bochenek, który przekładamy łączeniem do góry do koszyka do wyrastania chleba na około 1 godzinę. Piekarnik wraz z blachą nagrzewamy do 250°C, na nagrzaną blachę przekładamy chleb, nacinamy go, na dno piekarnika wrzucamy 1-2 kostki lodu i wkładamy blachę z chlebem do piekarnika obniżając temperaturę do 210°C. Pieczemy przez około 30-35 minut.

wtorek, 8 marca 2011

Focaccia


Oliwa z oliwek i focaccia to niezwykle smaczne połączenie. Przepis na ten włoski placek drożdżowy zaczerpnęłam z książki kucharskiej "Gotuj z KitchenAid" i okazał się rewelacją! Focaccia ma miękkie, puszyste wnętrze i delikatnie chrupiącą skórkę. Tym razem aromatu dodało jej oregano, ale wierzch tego pysznego placka można ozdobić oliwkami, pomidorami, serem czy mieszanką ziół. Co kto lubi. Większość przepisów jakie widziałam, jest bardzo podobna do pizzy. Ten, z dodatkiem ziemniaków, jest o niebo lepszy. A focaccia pięknie wygląda i jeszcze lepiej smakuje!

 Składniki:
375 g mąki pszennej typ 650
250 g ugotowanych ziemniaków
25 g masła
120 g mleka
1 duże jajko
3 łyżki oliwy z oliwek
1 płaska łyżeczka soli
6 g suchych drożdży instant
oregano

 Wykonanie:
Dzień przed pieczeniem, gotujemy ziemniaki w osolonej wodzie i przeciskamy je przez praskę. W dzień pieczenia ziemniaki miksujemy z masłem i gorącym mlekiem. Mąkę mieszamy z drożdżami i solą. Dodajemy roztrzepane jajko, masę ziemniaczaną i oliwę z oliwek. Wyrabiamy miękkie, lekko klejące ciasto. Tortownicę o średnicy 28 cm smarujemy odrobiną oliwy, przekładamy do niej ciasto, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w temperaturze pokojowej na 3 godziny. Po wyrośnięciu smarujemy wierzch oliwą, robimy kilka wgłębień w cieście i posypujemy oregano. Pieczemy w nagrzanym piekarniku (dolna płyta + termoobieg), w temperaturze 180°C przez 30 minut. Jeśli ciasto zbyt mocno przypieka się od góry, pieczemy tylko z funkcją dolnej płyty.

wtorek, 8 lutego 2011

Chleb pełnoziarnisty


 Ten chleb jest absolutnie rewelacyjny! Przepis pokazała Aga na swojej stronie Kulinarne Spotkania. Aga, dziękuję! Dostosowałam ilości składników do wielkości swojej formy i to jest moja jedyna zmiana. Chlebek jest bardzo szybki i smaczny. Tak mi posmakował, że jutro znów zamierzam go upiec. Nie wiem czy to za sprawą mąki pełnoziarnistej, czy odrobiny dodanego octu, ale chleb jest przepyszny. Miękki i wilgotny w środku, z chrupiącą skórką na zewnątrz... Bajka!


 Składniki:
2 szkl mąki pszennej pełnoziarnistej
2 szkl mąki pszennej typ 650
2 szkl ciepłej wody
2 łyżeczki suchych drożdży instant
2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki oleju słonecznikowego
2 łyżeczki octu winnego
2 łyżeczki soli

 Wykonanie:
Drożdże i cukier mieszamy z 2 łyżkami ciepłej wody i odstawiamy na kilka minut do podrośnięcia. Do pozostałej wody dodajemy olej i ocet. Dodajemy podrośnięte drożdże i mąkę pełnoziarnistą. Mieszamy do połączenia się składników. Na końcu dodajemy sól i mąkę pszenną. Całość dokładnie mieszamy. Przykrywamy miskę ściereczką i odstawiamy ciasto w temperaturze pokojowej na 40 minut. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Wyrośnięte ciasto przekładamy do formy keksowej o długości 40 cm i ponownie zostawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut. Ciasto powinno wypełnić formę, którą przed włożeniem do niej ciasta, smarujemy odrobiną oleju. Pieczemy w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 185°C przez około 30 minut.

poniedziałek, 24 stycznia 2011

Papier nutowy


 Papier nutowy to świetna nazwa dla tych chrupiących paluszków. W czasie pieczenia, z bardzo cienko rozwałkowanego ciasta powstają fantastyczne, kruche poduchy. U nas nazwane dmuchawcami, bo piekąc się, rosną w oczach. Pomysł na ten chlebek zaczerpnęłam ze strony Mirabbelki i co jakiś czas z przyjemnością do niego wracam. Zwiększyłam ilość mąki, aby cieszyć się chlebkiem nieco dłużej.

 Składniki:
400 g mąki pszennej
6 g suchych drożdży instant
240 ml wody
9 g soli 

 Wykonanie:
Mąkę mieszamy z drożdżami i solą. Dodajemy stopniowo wodę i wyrabiamy dość zwarte, elastyczne ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na 0,5-1 godziny. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 8 części. Każdy kawałek ciasta wałkujemy na bardzo cienki placek i kroimy w paski o wymiarach około 3 x 6 cm. Przed rozpoczęciem wałkowania konieczne jest podsypanie blatu/stolnicy mąką. Piekarnik wraz z blachą nagrzewamy do temperatury 200°C, układamy na gorącej blasze paski ciasta i pieczemy przez około 8-10 minut.

czwartek, 13 stycznia 2011

Chleb fitness


  Przyszedł czas na małe eksperymenty. Do tego smaczne! Jednym z nich jest chleb ze strony Pracowni Wypieków.. Zgadzam się z Liską, nie każdemu ten chlebek posmakuje. Ma w sobie niezwykłe smaki. Jest lekka goryczka mąki razowej i słodycz rodzynek. Delikatny smak jogurtu i aromatyczny cynamon. Momentami wydaje się słony, za chwilę słodki. Bardzo ciekawy! Smakował nam i z pewnością do niego wrócimy.

 Składniki na zaczyn I:
130 g mąki pszennej pełnoziarnistej
40 g mąki pszennej typ 500
170 g jogurtu naturalnego
170 g rodzynek
3/4 łyżeczki soli
 Składniki na zaczyn II:
130 g mąki pszennej pełnoziarnistej
40 g mąki pszennej typ 500
1/4 łyżeczki suchych drożdży instant
85 g jogurtu naturalnego
50 g oleju słonecznikowego
1 jajko
 Składniki na ciasto:
60 g mąki pszennej pełnoziarnistej
0.5 łyżeczki soli
5 g suchych drożdży instant
1.5 łyżki miodu
0.5 łyżeczki cynamonu
 Dodatkowo:
2 łyżki cukru
1 łyżeczka cynamonu

 Wykonanie:
jeden dzień przed pieczeniem, godz 19:00
Mieszamy składniki zaczynu I i odstawiamy pod przykryciem w temperaturze pokojowej. Mieszamy składniki zaczynu II i odstawiamy pod przykryciem w lodówce.
dzień pieczenia, godz 9:00
Mieszamy składniki na ciasto z przygotowanym wcześniej zaczynem I i zaczynem II. Przykrywamy pojemnik z ciastem folią i odstawiamy do wyrośnięcia na około 5 godzin. W oryginalnym przepisie ten czas wynosi 1 godzinę, ale u mnie po tym czasie ciasto nawet nie drgnęło, a powinno podwoić swoją objętość. Wyrośnięte ciasto przekładamy na blat oprószony lekko mąką, wałkujemy aby uzyskać prostokąt o grubości około 1.5 cm, posypujemy cukrem z cynamonem i zwijamy w ścisły rulon. Przekładamy do formy keksowej, smarujemy wierzch olejem, przykrywamy folią i ponownie zostawiamy do wyrośnięcia. U mnie trwało to ponad 2 godziny. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C, redukujemy ją do 160°C i pieczemy chleb przez około 40 minut.

środa, 5 stycznia 2011

Churek


  Z przyjemnością wróciłam do chleba, który swego czasu piekłam bardzo często. Churek pięknie wyrasta, jest bardzo delikatny i smaczny. Przepis pochodzi ze strony Mirabbelki i możecie mi wierzyć, że chleb jest zachwycający! Piekąc go, po raz kolejny doszłam do wniosku, że pieczenie chleba to prawdziwa przyjemność...

 Składniki:
35 g zakwasu żytniego
135 + 410 g mąki pszennej typ 500
80 + 200 g wody
50 g oleju słonecznikowego
1 jajko + 1 białko
12 g soli

 Wykonanie:
jeden dzień przed pieczeniem, godz 9:00
Dokarmiamy zakwas.
jeden dzień przed pieczeniem, godz 21:00
Zakwas mieszamy z 80 g wody i 135 g mąki. Przykrywamy i odstawiamy w temperaturze pokojowej.
dzień pieczenia, godz 9:00
Jajko mieszamy z olejem i 200 g ciepłej wody. Dodajemy stopniowo 410 g mąki, wyrabiamy i odstawiamy na 20 minut. Po tym czasie dodajemy sól i przygotowany dzień wcześniej zaczyn. Wyrabiamy przez 8 minut. Przekładamy do pojemnika posmarowanego odrobiną oleju i odstawiamy pod przykryciem w temperaturze pokojowej na 1-2 godziny. Wyjmujemy ciasto na blat lekko podsypany mąką, rozciągamy je, składamy jak kopertę, formujemy kulę i ponownie przekładamy do pojemnika na 1-2 godziny. Jeśli ciasto nadal jest nieco lejące się, można rozciągnąć je i złożyć jeszcze raz. Po 1-2 godzinach wyjmujemy ciasto na blat, formujemy prostokąt i rolujemy go wzdłuż dłuższego brzegu. Tak powstały wałek delikatnie wyrabiamy. Jeden jego koniec podkładamy pod jego środek, drugi zakręcamy na zewnątrz, żeby powstała spirala i również podkładamy pod środek. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywamy folią i odstawiamy do wyrośnięcia na około 5 godzin. Wyrośnięty chleb smarujemy roztrzepanym białkiem. Pieczemy w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 200°C przez około 25 minut.

piątek, 17 grudnia 2010

Chleb żytni razowy


 Ten chleb piekliśmy już wielokrotnie, za każdym razem coś w nim zmieniając. Jego ostateczna wersja jest naszą ulubioną! Powstał na bazie chleba Liski. Z dodatkiem rodzynek i śliwek jest naprawdę pyszny. Smakuje nam na tyle, że ostatnio, gdy tylko zapytam jaki chleb upiec, mogę spodziewać się odpowiedzi: Razowy! Chleb jest dość ciężki, z dużą ilością ziaren. Pasuje zarówno do miodu, jak i wędliny. Polecam!

 Składniki:
100 g zakwasu żytniego
300 g mąki żytniej razowej
200 g mąki pszennej
3 g suchych drożdży instant
15 g soli
110 g płatków owsianych
60 g ziaren słonecznika
10 g otrąb pszennych
5 g siemienia lnianego
250 +235 g wody
2 łyżki miodu
garść rodzynek
kilka suszonych śliwek i moreli

 Wykonanie:
jeden dzień przed pieczeniem, godz 9:00
Dokarmiamy zakwas.
jeden dzień przed pieczeniem, godz 21:00
Zakwas mieszamy z 250 g wody i solą. Dodajemy płatki owsiane, ziarna słonecznika, otręby i siemię lniane. Odstawiamy pod przykryciem w temperaturze pokojowej.
dzień pieczenia, godz 9:00
Zaczyn mieszamy z 235 g wody i miodem. Dodajemy do niego drożdże oraz mąki i wyrabiamy ciasto przez kilka minut. Przekładamy do pojemnika i zostawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia na około 2 godziny.
dzień pieczenia, godz 11:00
Do ciasta dodajemy rodzynki i śliwki. Przekładamy je do formy keksowej o długości 40 cm, przykrywamy folią i zostawiamy do wyrośnięcia na 2 godziny. Ciasto powinno wypełnić formę. Nagrzewamy piekarnik do temperatury 210°C (dolna płyta + termoobieg), wstawiamy chleb na środkową półkę i pieczemy przez 10 minut, po czym redukujemy temperaturę do 180°C i pieczemy przez kolejne 25 minut. Jeśli chleb zbyt mocno przypieka się od góry, ostatnie 10-15 minut pieczemy tylko z funkcją dolnej płyty.

piątek, 3 grudnia 2010

Chleb z płatkami owsianymi


  Bardzo spodobał mi się chleb upieczony przez Apparecchiamo i postanowiłam wykorzystać pomysł na ciasto. Z jabłek tym razem zrezygnowałam, choć były bardzo kuszące! Myślę, że następnym razem do nich powrócę, bo z pewnością nadają charakteru temu wypiekowi. Chleb wymaga nieco wysiłku. Ręczne wyrabianie trwa dłuższą.. chwilę, ale jest tego wart. Powinnam wspomnieć o jeszcze jednej zmianie. Jako że nie posiadam zakwasu pszennego, skorzystałam z pięknie pracującego w tym momencie zakwasu żytniego. Spisał się!

 Składniki:
40 g zakwasu żytniego
100 + 380 g mąki pszennej typ 650
60 + 200 + 40 g wody 
10 g soli
70 g płatków owsianych

 Dodatki:
Forma keksowa o długości 30 cm.

 Wykonanie:
jeden dzień przed pieczeniem, godz 14:00
Zakwas mieszamy z 60g wody oraz 100g mąki i odstawiamy pod przykryciem w temperaturze pokojowej.
jeden dzień przed pieczeniem, godz 19:00
Do powstałego ciasta dodajemy 200 g wody, 380 g mąki, mieszamy do połączenia składników, wykładamy na blat i zagniatamy ciasto przez 10 minut. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 20 minut. Po tym czasie dodajemy sól i zagniatamy ciasto przez 20 minut. Powinno być gładkie i elastyczne. Pod koniec dodajemy płatki owsiane, namoczone kilka minut wcześniej w 40 g wody. Dobrze wyrobione ciasto przekładamy do pojemnika posmarowanego odrobiną oleju, przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po godzinie wyjmujemy ciasto na blat, rozciągamy, składamy jak kopertę i ponownie zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę w przykrytym pojemniku. Przekładamy ciasto do natłuszczonej formy keksowej, przykrywamy folią i wkładamy na noc do lodówki.
dzień pieczenia, godz 9:00
Wyjmujemy ciasto z lodówki i ponownie zostawiamy do wyrośnięcia na 3-4 godziny. Ciasto powinno wypełnić formę. Nagrzewamy piekarnik do 250°C, wstawiamy chleb i redukujemy temperaturę do 210°C. Pieczemy w naparowanym piekarniku przez około 30 minut.

niedziela, 21 listopada 2010

Mleczny chleb z makiem


 Lekki chlebek z delikatną skórką. To z pewnością można o nim powiedzieć.. Niezbyt mocno, ale jednak wyczuwalny smak maku. Można dodać.. Zjedliśmy go z dżemem malinowym. Ach! To było pyszne śniadanko.. Trzeba się zachwycić! Stąd wielkie podziękowania dla Liski za mleczny przepis.

 Składniki:
460 g mąki pszennej typ 650
250 g mleka
1 łyżka oleju słonecznikowego
3 płaskie łyżki miękkiego masła
4 g suchych drożdży
11 g maku
10 g cukru
7 g soli

 Wykonanie:
Mąkę mieszamy z drożdżami, cukrem, solą i makiem. Dodajemy masło, olej oraz mleko i wyrabiamy ciasto. Ciasto jest dość zwarte i nie klei się do rąk. Przekładamy do pojemnika, przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia na około 1,5 godziny. Po tym czasie przenosimy ciasto do formy keksowej posmarowanej olejem i wysypanej bułką tartą. Przykrywamy folią i ponownie zostawiamy do wyrośnięcia na 1,5 godziny. Pieczemy w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 180°C przez około 30 minut.

środa, 17 listopada 2010

Chleb tostowy II


 Opiekacz do kanapek czeka bezczynnie.. Dajcie mi coś do opiekania! Choć jedną kromeczkę.. Dobrze więc. Dostaniesz chlebek, który czekał na swój dzień już od jakiegoś czasu. Szkoda, że tak długo, bo warto było go upiec. Pobił smakiem i łatwością przygotowania kilka innych chlebów i jestem pewna, że właśnie dzięki niemu opiekacz długo bezrobotny nie zostanie. Liska nazwała go swoim ulubionym i teraz wiem dlaczego..

 Składniki:
350 g mąki pszennej typ 650
60 g mąki krupczatki
250 ml ciepłej wody
20 ml oleju słonecznikowego
1 łyżeczka miękkiego masła
2 łyżeczki miodu
4 g suchych drożdży lub 17 g świeżych
7 g soli

 Wykonanie:
Mąkę mieszamy z drożdżami i solą. Dodajemy miód, olej, masło oraz wodę i wyrabiamy miękkie ciasto. Ciasto w miarę wyrabiania robi się coraz bardziej elastyczne, ale pozostaje miękkie. Przekładamy do pojemnika, przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia na około 2 godziny. Po tym czasie przenosimy ciasto do formy keksowej posmarowanej olejem i wysypanej bułką tartą. Przykrywamy folią i ponownie zostawiamy do wyrośnięcia na około 1 godzinę. Pieczemy w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 200°C przez około 25 minut.

piątek, 12 listopada 2010

Chleb pszenno-żytni


 Miałam w planie upiec Ciebie tuż po powrocie ze świata. Jednak pojawiło się tyle rozmaitych "ale", że wciąż odkładałam ten dzień. Nadszedł nareszcie, ku zadowoleniu rodziny. Smakujesz wyśmienicie! Nie tylko dzięki długim tygodniom spędzonym z pszennym pieczywem. Zawsze jesteś pyszny. Ot co!

 Składniki:
300 g mąki pszennej
355+145 g mąki żytniej
35 g zakwasu żytniego
260+260+60 g wody
5 g otrąb pszennych
18 g soli

 Wykonanie:
jeden dzień przed pieczeniem, godz 9:00
Dokarmiamy zakwas.

jeden dzień przed pieczeniem, godz 21:00
Zakwas mieszamy z 355 g mąki żytniej i 260 g wody i odstawiamy pod przykryciem w temperaturze pokojowej. Otręby zaparzamy, mieszając je z 60 g gorącej wody i również odstawiamy.

dzień pieczenia, godz 9:00
Zaparzamy 145 g mąki żytniej, mieszając ją z 260 g gorącej wody i odstawiamy na 20 minut. Woda nie może być wrząca, a jedynie mocno ciepła. Do powstałego dzień wcześniej ciasta dodajemy zaparzoną mąkę żytnią, mąkę pszenną, otręby i sól. Dokładnie mieszamy i odstawiamy pod przykryciem. 

dzień pieczenia, godz 11:00
Ciasto przekładamy do wysypanej otrębami keksówki o długości 40 cm, przykrywamy folią i zostawiamy do wyrośnięcia na 3 godziny. Pieczemy w temperaturze 230°C przez 20 minut, po czym redukujemy temperaturę do 200°C i pieczemy przez kolejne 30 minut.

wtorek, 2 listopada 2010

Chleb tostowy I


 Wróciliśmy do domu i zatęskniłam za pysznym, jasnym chlebem. Takim, który dzielnie zniesie przypiekanie w tosterze. Widziałam go w Mojej Małej Kuchni. Dlaczego wcześniej nie zagościł u nas tak dobry chleb tostowy? Trudno powiedzieć. Najwyraźniej swoje musieliśmy zjeść. Chlebek jest tak dobry, że zanim został odpowiednio opieczony, prawie go nie było. 

 Składniki:
500 g mąki pszennej
330 g wody
10 g miękkiego masła
4 g suchych drożdży
5 g cukru
10 g soli

 Wykonanie:
Mąkę mieszamy z drożdżami, cukrem i solą, dodajemy masło oraz wodę i wyrabiamy ciasto. Ciasto jest dość klejące, ale w miarę wyrabiania robi się coraz bardziej elastyczne. Przekładamy do pojemnika, przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Wyjmujemy na blat, rozciągamy, składamy i ponownie zostawiamy w przykrytym pojemniku na 1 godzinę. Po tym czasie formujemy bochenek, przykrywamy ściereczką i zostawiamy go na blacie na 10 minut. Następnie ściśle uformowany chlebek przenosimy do formy ceramicznej, przykrywamy folią i zostawiamy do wyrośnięcia na około 1,5 godziny. Pieczemy w temperaturze 220°C, w naparowanym piekarniku przez około 35 minut.

czwartek, 16 września 2010

Chleb niedzielny


  Doskonały chlebek na leniwy dzień. Kiedy godziny oczekiwania na świeże pieczywo to zbyt długo, a świeży chleb z chrupiącą skórką zjadłoby się, oj zjadło.. Zaproponowany przez Mirabbelkę, pieczony przez nas po raz kolejny, za każdym razem coraz lepszy, pięknie pachnący..

 Składniki:
350 g mąki pszennej
150 g mąki żytniej
12 g soli
8 g suchych drożdży
215 g ugotowanych ziemniaków
200 g letniej wody
1 łyżeczka oleju

 Dodatki:
Blacha wyłożona papierem do pieczenia.

 Wykonanie:
Drożdże rozpuszczamy w 2 łyżkach letniej wody, dodajemy łyżkę mąki i zostawiamy na kilka minut do wyrośnięcia. Ugotowane ziemniaki przepuszczamy przez praskę, dodajemy do nich wodę, sól, olej i łączymy z wyrośniętymi drożdżami. Na blacie mieszamy obydwie mąki, dodajemy stopniowo masę ziemniaczaną i przez kilka minut wyrabiamy miękkie ciasto, które delikatnie może przyklejać się do rąk. Odstawiamy w pojemniku pod przykryciem na około 1 godzinę. Po tym czasie wyjmujemy ciasto na posypany mąką blat, rozciągamy i formujemy bochenek. Przekładamy na blachę, posypujemy chleb mąką, przykrywamy ściereczką i ponownie zostawiamy do wyrośnięcia na około 40 minut. Przed pieczeniem nacinamy chlebek w kilku miejscach (po 20 minutach wyrastania), pieczemy w naparowanym piekarniku, w temperaturze 200°C przez około 35 minut.

sobota, 4 września 2010

Chleb foremkowy


  Po chałce zostało tylko wspomnienie, ale zanim zniknęły ostatnie po niej okruszki, zakwas rozpoczął pracę nad chlebem. Chleb jest wielki. Zarówno pod względem rozmiarów, jak i walorów smakowych. Do tego upodobał sobie niskie temperatury i zamrożony ma się niezwykle dobrze, a po powrocie do świata smakuje tak, jak świeżo upieczony. Ot i zagadka konieczności pieczenia tak dużego chleba rozwiązana.. Chleb podpatrzyłam u Izabeli i od pierwszego upieczenia wiedziałam, że będę do niego wracała. Dlaczego? Bo zanim wyjęłam go z piekarnika, w domu roznosił się fantastyczny zapach spotykany, jak mi się wydawało, jedynie w piekarni.. wczesnym rankiem, gdy upieczone tam rumiane chleby są jeszcze ciepłe..

 Składniki:
1320 g mąki pszennej
20 g soli
15 g cukru
30 g zakwasu żytniego
1030 g wody 
6 łyżeczek oliwy z oliwek

 Dodatki: 
Blacha o średnicy 35x30 cm wyłożona papierem do pieczenia.

 Wykonanie:
jeden dzień przed pieczeniem, godz 12:00 
Do 30 g dokarmionego wcześniej zakwasu dodajemy 80 g mąki i 65 g wody. Mieszamy i odstawiamy pod przykryciem w temperaturze pokojowej.

jeden dzień przed pieczeniem, godz 24:00
Do powstałego ciasta dodajemy 80g mąki, 80g wody, mieszamy i ponownie odstawiamy pod przykryciem w temperaturze pokojowej.

dzień pieczenia, godz 7:00
Powtarzamy poprzedni etap, a więc do powstałego ciasta dodajemy 80 g mąki, 80 g wody, mieszamy i odstawiamy pod przykryciem.

dzień pieczenia, godz 13:00
Do powstałego ciasta dodajemy 810 g wody, sól, cukier, oliwę i dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy 1080 g mąki i wyrabiamy ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Przekładamy do dużego naczynia i zostawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia na około 3 godziny.

dzień pieczenia, godz 16:00
Wyrośnięte ciasto przekładamy do blachy, przykrywamy folią i ponownie zostawiamy do wyrośnięcia na około 3 godziny. Chleb pięknie wyrasta i trzeba uważać, aby nie przykleił się do folii.

dzień pieczenia, godz 19:00
Nagrzewamy piekarnik do temperatury 250°C, chleb bardzo delikatnie smarujemy wodą i pieczemy go w takiej temperaturze przez ok. 15 minut. Po tym czasie obniżamy temperaturę do  200°C i pieczemy chleb przez kolejne 25 minut.