Pokazywanie postów oznaczonych etykietą desery. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą desery. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 3 czerwca 2013

Gramy, gramy!


 Pieczenie i gotowanie to dla mnie jedno z ulubionych zajęć. Nie wszyscy uwierzą, że wtedy odpoczywam, choć z drugiej strony jestem przekonana, że wielu z Was czuje się w kuchni tak samo. 

 Dziś jednak kilka słów o innej formie odpoczynku, która bardzo mi odpowiada i łączy się z kuchennym szaleństwem, a w której bardzo pomocna okazuje się wypożyczalnia gier planszowych Anedia. Jakiś czas temu spotkałam osobę często grającą w gry planszowe i zaczęło się. Zostaliśmy wciągnięci w ten świat i bardzo nas to cieszy! Obecny świat gier planszowych to nieograniczone możliwości! To gry, do których często wracamy. Są intrygujące, ciekawe, pięknie wykonane. Pozwalają na rozgrywki pełne myślenia i budowania strategii, albo nieco lżejsze, które są bardzo przyjemnie spędzonym czasem z całą rodziną. Wiek nie ma znaczenia, są gry, które łączą pokolenia. 


 Najbardziej lubię wieczorne spotkania przy planszy poprzedzone kulinarnymi przygotowaniami. Grając, miło jest mieć coś na ząb, zwłaszcza, że rozgrywka bardzo często jest po prostu  fajnym spotkaniem towarzyskim. Jeśli chodzi o nas, zaczynaliśmy od łatwiejszych gier - Wsiąść do pociągu, Carcassonne, Dixit. Wkrótce mieliśmy własne gry - Na chwałę Rzymu, Gra o tron, Cytadela, Epoka kamienia, Zakazana wyspa.. Jednak czas szybko biegnie, a apetyt rośnie w trakcie jedzenia. Zaczęliśmy pożyczać gry, które są bardzo wymagające - Agricola, Caylus, Luna, Navegador, Puerto Rico, Cuba.. długo można by wymieniać. Rozrywka godna polecenia, zwłaszcza, że wachlarz gier ogromny! Polecam spróbować, ale ostrzegam, że gry planszowe z powodzeniem wyprzedzają ślęczenie przez komputerem czy tv, czego sami od jakiegoś czasu doświadczamy..

 Składniki:
1 lub 2 gry planszowe
miłe towarzystwo - od 2 do 6 osób, czasem nawet więcej :)
wolne popołudnie i/lub wieczór 
dobry humor - nie jest absolutnie konieczny, pojawia się wraz z rozgrywkami 

 Wykonanie:
Mając kilka wolnych minut, zakładamy konto w wypożyczalni gier planszowych Anedia, wybieramy ciekawą grę, rezerwujemy i po kilku dniach otrzymujemy ją przesyłką.

czwartek, 31 stycznia 2013

Tarta z ananasem


 Dawno nie piekłam tarty, ale tym razem efekt okazał się wart kolejnej próby. Przepis pochodzi ze strony addiopomidory i zaciekawił mnie wykonaniem tarty. Nadzienie wykładamy do formy i przykrywamy ciastem. Zmieniłam nieco przepis dodając do niego ananasa z puszki zamiast świeżego i zdecydowanie zmniejszyłam ilość cukru w cieście. Całość wyszła pyszna i jestem pewna, że jeszcze nie raz skorzystam z tego przepisu. Być może z innymi owocami..?

 Składniki:
200 g mąki pszennej
5 g cukru pudru
szczypta soli
110 g masła
1 żółtko (około 20-25g)
1 łyżka kwaśnej śmietany

0,5 puszki ananasa wraz z sokiem
3 łyżki cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 łyżka miodu
1 łyżka rumu

 Wykonanie:
Mąkę mieszamy z cukrem i solą. Dodajemy zimne masło, żółtko i śmietanę. Wyrabiamy jednolite ciasto, formujemy z niego kulę i wstawiamy do lodówki. Ananasa kroimy w kostkę, dodajemy sok, cukier i rum. Gotujemy na małym ogniu, aż do uzyskania gęstego syropu cały czas mieszając. Pod koniec dodajemy miód. Formę do tarty smarujemy masłem, rozkładamy równą warstwę ananasa. Ciasto wałkujemy i przykrywamy nim szczelnie ananasa zawijając brzegi pod spód. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200°C i pieczemy przez około 20 minut (dolna i górna płyta). Wyjmujemy z piekarnika i po kilku minutach przekładamy do góry dnem przy użyciu np talerza.

środa, 8 lutego 2012

Wafel


Ależ on jest dobry! Chyba każdy zna smak masy z mlekiem w proszku i wie, że ciężko jest się jej oprzeć. Świetny deser, dla tych, którzy lubią szybkie w przygotowaniu słodkości. Przepis powstał metodą prób i błędów. Jego zwieńczeniem było dodanie pachnącego rumu, który pięknie tu pasuje. Smacznego! ...wszystkim, którzy skuszą się na kawałeczek...

 Składniki:
250 g margaryny
150 ml mleka
1,5 szkl cukru
4 łyżki kakao
340 g mleka w proszku
garść rodzynek
garść orzechów (nerkowca, włoskich, laskowych)
szczypta soli
1 łyżka rumu
4 wafle

 Wykonanie:
Margarynę rozpuszczamy, dodajemy cukier, mleko, kakao i gotujemy 2-3 minuty. Mleko w proszku mieszamy z dwoma drobno pokruszonymi waflami, rodzynkami i posiekanymi orzechami. Dodajemy do niego ciepłą masę kakaową, rum i szczyptę soli. Mieszamy, przekładamy masą pozostałe dwa wafle i zostawiamy do zastygnięcia.

sobota, 5 marca 2011

Ciasto Stefania


Tegoroczne ostatki uświetniło nam smaczne ciasto, które jakiś czas temu zobaczyłam na stronie Agi. Aga, bardzo dziękuję za ten przepis! Ciasto faktycznie jest łatwe i szybkie, a do tego delikatne i pysznie czekoladowe. Piękne zdjęcie jakie znajdziecie u Agi na stronie od razu przekonało mnie, że warto to ciasto spróbować. Pominęłam polewę, choć wiem, że z nią wyglądałoby bardziej elegancko. Następnym razem z pewnością jej sobie nie odmówię.

 Składniki:
1 l mleka
0,5 szkl cukru
1 cukier waniliowy
1 kostka margaryny
1 szkl kaszy manny
2 łyżki kakao
kilka paczek herbatników

 Wykonanie:
Rozpuszczamy margarynę, dodajemy do niej mleko, cukier i cukier waniliowy. Doprowadzamy do wrzenia i powoli wsypujemy kaszę. Mieszamy, aby nie powstały grudki i gotujemy kilka minut. Kakao rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody i dodajemy do gotującej się masy. Całość dokładnie mieszamy. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia lub folią. Na dnie układamy jedną warstwę herbatników i wylewamy na nie gorącą jeszcze masę. Na wierzchu układamy warstwę herbatników. Całość można polać polewą.

poniedziałek, 28 lutego 2011

Owsianka z bakaliami


Owsianka i bakalie, czyli to, co lubię. Bardzo lubię! Inspiracją była dla mnie owsianka przygotowana na śniadanie przez Zieleninę. Wprawdzie nie miałam wielu składników, ale owsianka i tak wyszła bardzo smaczna. Niektóre z nich zastąpiłam innymi, część, jak proszek do pieczenia, pominęłam. Ostatnio staram się przygotowywać desery zdrowe i nie tak kaloryczne jak ciasta i kremy. Oto jeden z nich.

 Składniki:
2 szkl płatków owsianych
2 szkl bakalii (orzechy włoskie, rodzynki, suszona żurawina, morele, śliwki i truskawki, ziarna słonecznika)
0,5 szkl płatków migdałowych
2 szkl mleka
1 łyżka miodu
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 jajko
1 duże jabłko
1 łyżka masła
1 gruszka w syropie
szczypta soli

 Wykonanie:
Płatki migdałowe zalewamy 0,5 szkl mleka i odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Pozostałe mleko mieszamy z płatkami owsianymi i również odstawiamy. Białko ubijamy z cukrem waniliowym i solą. Jabłko i gruszkę kroimy w kostkę. Mieszamy namoczone płatki owsiane, płatki migdałowe, ubite białko, miód, bakalie i owoce. Ceramiczną formę do tarty smarujemy niewielką ilością masła i wykładamy do niej masę. Pieczemy w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 190°C przez 30 minut.

poniedziałek, 10 stycznia 2011

Pianka


 Lekki i smaczny deser. Doskonały, gdy mamy nadmiar białek. Do tej pory robiłam z nich bezy, ale pianka jest świetną alternatywą. Podana z wiśniami w syropie smakuje wybornie. Piankę zrobiłam na podstawie przepisu ze strony Moje Gotowanie. Jest bardzo delikatna, dlatego doskonale sprawdza się jako przysmak dla najmłodszych.

 Składniki:
4 białka
600 g serka homogenizowanego waniliowego
5 łyżek mąki
8 łyżeczek cukru
1-2 krople aromatu cytrynowego
szczypta soli

 Wykonanie:
Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodajemy cukier. Serek mieszamy z mąką i aromatem, dodajemy do piany i delikatnie mieszamy. Formę keksową z odpinanymi bokami lub tortownicę smarujemy masłem, wylewamy do niej masę. Formę wstawiamy do blachy z wodą i całość pieczemy w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 200°C przez około 40 minut. Wody powinno być na tyle mało, aby nie wlewała się do formy lub tortownicy, a jednocześnie wystarczająco dużo, by nie wyparowała w całości przed ukończeniem pieczenia. Przed podaniem schładzamy piankę przez kilka godzin.

wtorek, 16 listopada 2010

Legumina z kaszy manny


W ramach akcji Jedzmy kaszę, na dobry początek, przygotowałam coś słodkiego. Kasza manna zawsze kojarzy mi się z dzieciństwem, beztroską, słodyczą, ciepłem.. Taki właśnie jest deser ze strony Apparecchiamo. Smakuje nie tylko dzieciom i w tym również tkwi jego urok. Śliwka urozmaica, ozdabia i podkreśla jego smak. Nie mogłam odmówić sobie przyjemności przygotowania tego deseru, a tym bardziej sięgnięcia po jego kolejny kawałek!   

 Składniki:
130 g kaszy manny
1 l mleka
120 g cukru
1 cukier waniliowy
4 jaja
1 słoik powidła śliwkowego
rodzynki, płatki migdałowe

Wykonanie: 
Mleko gotujemy z 120 g cukru i cukrem waniliowym. Dodajemy kaszę i gotujemy kilka minut cały czas mieszając. Pod koniec dodajemy 1 całe jajko i 3 żółtka. Zostawiamy na kilka minut do przestudzenia po czym dodajemy rodzynki i płatki migdałowe. Formę smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą. Wykładamy połowę przygotowanej wcześniej masy, na nią rozkładamy powidła śliwkowe i pozostałą część kaszy. Białka ubijamy z 20 g cukru na sztywną pianę, wykładamy na leguminę i posypujemy płatkami migdałowymi. Pieczemy w temperaturze 170°C przez około 30 minut.