Pokazywanie postów oznaczonych etykietą obiad. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą obiad. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 14 marca 2017

Pizza na grubym cieście


 Dziś przedstawiam Wam bardzo dobrą pizzę na grubym spodzie. Inspiracją był przepis ze strony Moje Wypieki. Nie zawiodłam się. Ciasto jest genialne, lekko chrupiące z wierzchu i miękkie w środku. Pizza pachnie wspaniale. Proporcje, idealne na blachę do pizzy o średnicy 33 cm. Ciasto początkowo jest nieco klejące, ale w trakcie wyrabiania zmienia strukturę, a po wyrośnięciu formuje się doskonale. Dodatek kaszy manny jeszcze bardziej ułatwia pracę z ciastem. Dodatki oczywiście każdy dobiera sam. U mnie, sos pomidorowy z własnych zapasów pomidorów zamkniętych w słoiku, z dodatkiem oregano i bazylii. Do tego kukurydza, papryka, brokuł i odrobina dobrej wędliny. Całość posypana startym serem. Polecam!

 Składniki na ciasto:
325 g mąki pszennej typ 650
50 g mąki pszennej pełnoziarnistej
1/2 łyżeczki soli
14 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
2 płaskie łyżki oleju z pestek winogron
250 ml letniej wody
4 łyżeczki kaszy manny

 Wykonanie:
Drożdże rozcieramy z 1 łyżeczką cukru i odstawiamy na kilka minut do wyrośnięcia. Mąki mieszamy z solą. Dodajemy wodę, drożdże, sól i olej. Wyrabiamy miękkie, gładkie ciasto i zostawiamy do wyrośnięcia na około 1 godzinę. Wyrośnięte ciasto przekładamy na blat podsypany kaszką, wyrabiamy ciasto, dodając stopniowo mannę, wałkujemy, układamy na blachę posmarowaną odrobiną oleju i posypaną niewielką ilości manny. Zostawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut. Smarujemy ciasto sosem pomidorowym, układamy dodatki i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220°C. Pieczemy przez około 20 minut z funkcją grzania - górna i dolna płyta. U mnie, po 10 minutach pieczenia, koniecznie muszę przykryć całość papierem do pieczenia.

piątek, 7 listopada 2014

Zapiekanka czyli "Kugel z rodzynkami"



 Ostatnio królują u mnie lekkie, delikatne dania. Takim jest kugel, czyli zapiekanka z rodzynkami. Przepis pochodzi ze strony Potrawy regionalne, gdzie można znaleźć bardzo ciekawe propozycje. Bez wyszukanych składników, proste i smaczne. Kugel z ryżu bardzo mi posmakował. Jest niezwykle delikatny, świetny dla dzieci. Zapiekanka jest miękka, ale nie rozpada się. Przypomina odrobinę ryż z domowym budyniem. Same najlepsze smaki. Przepis nieco zmodyfikowałam, dałam więcej ryżu, mniej mleka i wygląda na to, że intuicja mnie nie zawiodła. Uważam, że użyte przeze mnie proporcje są idealne. Polecam spróbować!

 Składniki:
1 szkl ryżu risotto
2 szkl wody
3 jajka (osobno żółtka i białka)
1/2 szkl cukru
2 szkl mleka
1 łyżeczka kandyzowanej skórki pomarańczowej
1/3 szkl rodzynek
masło do posmarowania naczynia żaroodpornego
solidna szczypta soli

 Wykonanie:
Ryż płuczemy i gotujemy w wodzie do jej całkowitego wchłonięcia. Po ugotowaniu zostawiamy go pod przykryciem do całkowitego ostygnięcia. Żółtka ucieramy z cukrem, dodajemy przestudzony ryż, mleko, rodzynki i skórkę pomarańczową. Z białek i soli ubijamy pianę, dodajemy ją do ryżu, delikatnie mieszamy. Naczynie żaroodporne smarujemy masłem, wylewamy do niego masę ryżową. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200°C i pieczemy z termoobiegiem przez około 30 minut. Po wyjęciu z piekarnika zostawiamy na 15-20 minut.

czwartek, 6 listopada 2014

Kluski leniwe



  Ktoś nie zna? Nie uwierzę. Ale nie każdy robi, a szkoda, bo leniwe są pyszne! Dzieciaki się zajadają, dorośli nie odmówią dokładki. Te kluseczki są dla każdego. Choć robiłam je już wiele razy, nie udało mi się ich wcześniej tu pokazać. Ostatnio robiłam je według przepisu z bloga Kornik w kuchni z niewielką zmianą, mianowicie ubiłam pianę z białek, przez co kluski były jeszcze delikatniejsze. Polecam wszystkim!

 Składniki:
500 g twarogu półtłustego
2 jajka
1 szkl mąki pszennej
3 łyżeczki cukru

roztopione masło
bułka tarta
 
 Wykonanie:
Twaróg mielimy lub przecieramy przez sitko (ja wolę tę drugą opcję), dodajemy do niego cukier i żółtka. Ucieramy krótko. Dodajemy pianę z białek, a na końcu dodajemy mąkę. Ciasto jest dość klejące. Nabieramy łyżką porcję ciasta, kładziemy na posypany mąką blat, oprószamy mąką i formujemy dość cienki wałek. Kroimy małe kluseczki, które gotujemy w osolonym wrzątku około minuty od wypłynięcia. Podajemy z cukrem i z masłem rozpuszczonym z bułką tartą.

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Naleśniki tureckie


  Kto z nas nie zna naleśników? Chyba nie ma takiej osoby, ale naleśniki z drożdżami? Ja nie znałam, a okazały się świetną odmianą dla tych tradycyjnych. Bardzo ładnie się smażą, na wierzchu tworzy się fajna, delikatna, cieniuteńka skorupka. W środku są puchate, miękkie. Drożdże praktycznie nie są wyczuwalne, chyba, że ciasto postoi zbyt długo przed smażeniem, ale i tak to nie przeszkadza. Bardzo polecam! Przepis znalazłam na blogu Filozofia Smaku, który swoją drogą, pełen jest wspaniałych przepisów i pięknych zdjęć.

 Składniki:
450 g mąki pszennej
3 jajka
3 i 3/4 szkl mleka
15 g świeżych drożdży
2 łyżeczki cukru
3 szczypty soli
3 łyżki rozpuszczonego masła 
olej z pestek winogron do smażenia

 Wykonanie:
Drożdże zasypujemy cukrem, dodajemy łyżkę ciepłego mleka i łyżkę mąki. Odstawiamy na 15 minut do podrośnięcia. Mąkę mieszamy z solą, pozostałym mlekiem, podrośniętymi drożdżami, jajkami i masłem. Miksujemy do połączenia się składników i odstawiamy ciasto na około 40 minut. Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli ciasto stoi dłużej, drożdże są bardziej wyczuwalne. Smażymy naleśniki smarując patelnię minimalną ilością oleju.

piątek, 31 stycznia 2014

Steki


 Dzisiejszy obiad był bardzo łatwy w przygotowaniu, a równocześnie bardzo smaczny. Tak naprawdę można go zmieniać i komponować po swojemu. Tym razem miałam kukurydzę, zostało mi trochę polędwicy. Okazało się, że pomysł był dobry. Można zastąpić ją piersią z kurczaka, wcześniej pokrojoną w drobną kostkę i przesmażoną oddzielnie na patelni z ulubionymi przyprawami. Obydwie wersje są bardzo dobre. Smacznego!

 Składniki:
kilka grubych plastrów polędwicy
0,5 puszki kukurydzy
papryka marynowana
2-3 plasterki żółtego sera
4 jaja
0,5 ząbki czosnku
kilka łyżek mąki (zaczynamy od 3, dodajemy kolejne w miarę potrzeby)
sól i pieprz do smaku
olej z pestek winogron do smażenia

 Wykonanie:
Polędwicę, żółty ser i paprykę kroimy w drobną kostkę. Dwa jajka gotujemy na twardo, białko kroimy w drobną kostkę, żółtko przecieramy przez sitko. Do przetartego żółtka dodajemy dwa surowe jajka, miksujemy je krótko, dodajemy mąkę, tak, aby powstało ciasto gęste jak śmietana. Do ciasta dodajemy polędwicę, paprykę, ser, kukurydzę i białko oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Soli dodajemy niewiele lub nie dodajemy wcale. Tak przygotowaną masę kładziemy łyżką na rozgrzany olej i smażymy rumiane kotleciki.

środa, 11 grudnia 2013

Pieczona karkówka ze śliwką


Ostatnio nie przepadam za smażonymi daniami, dlatego mielone mięso, z którego miały być sznycelki, wylądowało w piekarniku. Wyszło z tego bardzo dobre danie! Aby nieco urozmaicić jego smak, dodałam do środka suszone śliwki. Samo mięso przygotowałam analogicznie do tradycyjnych mielonych. Choć czasami eksperymentuję z przyprawami. Tym razem dodałam mieszankę przypraw z Maroka. Jest w niej dużo papryki, kurkumy, kuminu rzymskiego.. Łyżeczka tych przypraw dodana do mięsa mielonego świetnie do niego pasuje. Polecam!

 Składniki:
700 g karkówki wieprzowej
1 czerstwa bułka pszenna
0,25 szkl mleka
1 łyżeczka masła 
1 jajko
1 łyżeczka przyprawy z Maroka (stamtąd przywieziona mieszanka przypraw z przewagą papryki)
sól i pieprz do smaku
kilka śliwek kalifornijskich
1 łyżka oleju z pestek winogron

 Wykonanie:
Mięso płuczemy i mielimy. Bułkę namaczamy w ciepłym mleku, mielimy wraz z mięsem. Do mięsa dodajemy całe jajko, łyżeczkę masła i przyprawy. Dobrze mieszamy. Połowę masy przekładamy do formy keksowej (u mnie forma silikonowa), na środku układamy rząd śliwek i przykrywamy pozostałym mięsem. Wygładzamy powierzchnię i smarujemy olejem. Pieczemy w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 180-190°C (dolna i górna płyta) przez 1 godzinę. Studzimy przed pokrojeniem, najlepiej przez kilka godzin w lodówce.

niedziela, 9 czerwca 2013

Kotlety z kaszy gryczanej


 Jako wielbicielka kasz, proponuję dziś smaczny obiad z udziałem kaszy gryczanej. Choć najbardziej lubię ją na śniadanie, z mlekiem, kotleciki również od czasu do czasu goszczą na naszym stole. Bardzo odpowiada mi połączenie lekkiej goryczki kaszy gryczanej z nabiałem, dlatego robiąc po raz pierwszy taki obiad bez wahania dodałam do niego biały ser. Połączenie bardzo udane!

 Składniki:
1 szkl kaszy gryczanej
1 jajko
200-300 g sera białego
1 łyżka posiekanej świeżej natki pietruszki
sól i pieprz do smaku
bułka tarta
olej słonecznikowy do smażenia

 Wykonanie:
Kaszę płuczemy i wrzucamy do wrzącej, osolonej wody. Gotujemy kilka-kilkanaście minut, aż kasza zacznie się rozpadać. Odcedzamy i zostawiamy do przestygnięcia. Przestudzoną kaszę mielimy, dodajemy biały ser, mielimy ponownie, aż do uzyskania niezbyt jednolitej masy. Dodajemy posiekaną drobno natkę pietruszki, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Na koniec dodajemy jajko, mieszamy masę, formujemy kotleciki, obtaczamy je w bułce tartej i smażymy na złoty kolor.

środa, 24 października 2012

Zupa krem z ziemniaków


 Wkrótce...

niedziela, 19 sierpnia 2012

Kurczak na piwie


 Jeśli macie ochotę na szybkie danie, proszę bardzo! Pracy właściwie przy nim nie ma, a efekt bardzo smakowity. Chrupiąca skórka, pachnąca ziołami i przyprawami, soczyste mięso. Smacznego!

 Składniki:
1,5-2 kg kurczak
1 butelka piwa
oliwa z oliwek
sól, pieprz, papryka słodka
majeranek, oregano

 Wykonanie:
Kurczaka myjemy, osuszamy, nacieramy oliwą z oliwek, solą, pieprzem i papryką. Przekładamy do dużego naczynia, posypujemy ziołami, przykrywamy i odstawiamy do lodówki na 24 godziny. Przed pieczeniem butelkę z piwa czyścimy z etykiet, odlewamy połowę piwa i nakładamy na nią zamarynowanego kurczaka. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180°C (górna i dolna płyta), kurczaka wstawiamy do naczynia żaroodpornego i pieczemy przez 2 godziny.

sobota, 10 marca 2012

Kurczak z pieczoną papryką


  Przedstawiam Wam kolejne danie z moich ulubionych "Przepisów Pani Luśki". Jest pyszne i pięknie pachnie. Pieczona papryka dodaje niesamowitego aromatu. Pomidory łamią łagodny smak kurczaka, bazylia wprowadza lekką ziołową nutę, a ser zapewnia nieco aksamitności. Smaki wszystkim doskonale znane, zaskoczyły mnie w tym zestawie. Są niemal wykwintne. Może to zasługa pieczonej papryki..? Choć nie dominuje, zapewnia ucztę dla podniebienia. Polecam!

 Składniki:
4 filety z kurczaka
2 czerwone papryki
2 pomidory
1 ząbek czosnku
świeża bazylia
100 g sera żółtego
oliwa z oliwek
sól, pieprz

 Wykonanie:
Paprykę myjemy, przekrawamy na pół, czyścimy i układamy na blasze do pieczenia wewnętrzną stroną na dół. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 250°C i pieczemy około 10-15 minut. Wyjmujemy paprykę i zdejmujemy z niej skórkę. Jeśli nie możemy jej łatwo zdjąć, gorącą paprykę zawijamy w wilgotną ściereczkę i po 2-3 minutach zdejmujemy skórkę. Paprykę kroimy w paski, bazylię drobno siekamy. Pomidory sparzamy, obieramy ze skórki usuwamy pestki i kroimy w kostkę. Paprykę, pomidory i bazylię mieszamy z przeciśniętym przez praskę czosnkiem oraz pokrojonym w paski serem. Przyprawiamy solą i pieprzem. Filety z kurczaka posypujemy solą i pieprzem, obsmażamy na oliwie i układamy w naczyniu żaroodpornym. Wykładamy na nie masę paprykowo-pomidorową, przykrywamy folią aluminiową i zapiekamy w rozgrzanym piekarniku, w temperaturze 200°C przez około 20 minut.

niedziela, 4 grudnia 2011

Rolady z mięsa mielonego


  Niedzielny obiad był pyszny. Skorzystałam z niezawodnych "Przepisów Pani Luśki". Każde danie z tej małej książeczki jest bardzo udane i tym razem nie mogło być inaczej. Rolady są bardzo delikatne i lekkie, a ogórek dodaje im wyrazistości. Sos również dużo zyskał po dodaniu soku z ogórków. Myślę, że z tego pomysłu skorzystam jeszcze nie raz. Roladki podałam z pieczonym kalafiorem i ten wybór był strzałem w dziesiątkę!

 Składniki:
400 g mieszanego mięsa mielonego
150 g ziemniaków
150 g ogórków kiszonych
1 jajko
0,5 szkl śmietany 18%
sól, pieprz
olej słonecznikowy
 Sos:
1,5 szkl bulionu mięsno-warzywnego
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżeczka masła
0,5 łyżeczki papryki w proszku
2 łyżki soku z ogórków kiszonych
sól, pieprz
kilka łyżek zimnej wody

 Wykonanie:
Ziemniaki gotujemy w mundurkach, odcedzamy i po ostudzeniu ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Mięso mielone mieszamy z ziemniakami, jajkiem i śmietaną. Doprawiamy solą i pieprzem. Ogórki obieramy ze skórki i kroimy w drobną kostkę. Mięso dzielimy na 8 części, z każdej z nich formujemy niewielki placek, wykładamy na niego część pokrojonych ogórków i formujemy roladę. Obsmażamy rolady na rozgrzanym oleju. Bulion doprowadzamy do wrzenia, dodajemy do niego sok z ogórków, masło i rozprowadzoną w zimnej wodzie mąkę. Doprawiamy solą, pieprzem i papryką. Do gotującego się sosu przekładamy rolady i dusimy około 20 minut na małym ogniu.

niedziela, 6 listopada 2011

Torcik mięsny


Zajadam się tym daniem! Jest pyszne, sycące, doskonałe na drugi dzień. Zaintrygował mnie przepis ze strony Mniamuśne na ciasto, które zawiera biały ser. Kilka razy do niego podchodziłam, w końcu zdecydowałam się zrobić torcik i efekt był rewelacyjny. Polecam go ze świeżymi pomidorami, które fajnie ożywiają jego smak.

 Składniki na ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
15 g proszku do pieczenia
0,5 łyżeczki soli
150 g sera białego
7 łyżek mleka
6 łyżek oleju słonecznikowego

 Składniki na farsz:
700-750 g mięsa mielonego
1 jajko
2 łyżki natki pietruszki
2 łyżki koncentratu pomidorowego
50 g sera żółtego
oliwa z oliwek
sól, pieprz, pieprz Cayenne

 Wykonanie:
Mięso przysmażamy na suchej patelni. Dodajemy do smaku sól, pieprz i pieprz Cayenne. Zostawiamy do przestygnięcia. Do przestudzonego farszu dodajemy drobno posiekaną natkę pietruszki, koncentrat pomidorowy, białko i pokrojony w niewielką kostkę ser. 
Ser biały ucieramy z 6 łyżkami mleka i olejem. Dodajemy mąkę wymieszaną z solą i proszkiem do pieczenia. Wyrabiamy ciasto. 
Wałkujemy ciasto na grubość około 1,5 cm, rozkładamy na nim farsz i zwijamy ciasno w roladę. Kroimy roladę na 9 plastrów i układamy je w wysmarowanej oliwą tortownicy (28 cm). Lekko spłaszczamy i smarujemy żółtkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka. Zapiekamy w piekarniku nagrzanym do temperatury 200°C przez około 40 minut.

poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Kotlety ryżowe ze szpinakiem


 Mam coś dla wielbicieli szpinaku. Będą zadowoleni, bo kotleciki są przepyszne! Świetnie smakują w dzień smażenia, ale odgrzane są równie dobre. Zachwalany przepis przywiozłam z kolejnej wizyty u rodziny. Czekał na swoją kolej w mojej kuchni, ale już wiem, że zagości w niej na stałe. Kotleciki są zaskakująco dobre, wszystkim smakują, wszyscy chcą dokładkę. Podane z pokrojonymi na ćwiartki świeżymi pomidorami tworzą wspaniałe danie!

 Składniki:
250 g kleistego ryżu
2 jaja
70 g sera białego lub bryndzy
2 łyżki bułki tartej
10 g bazylii
100 g szpinaku
4 łyżki masła
1 większy ząbek czosnku
chili oraz sól i pieprz do smaku
oliwa z oliwek do smażenia (powinna być delikatna w smaku, niezbyt kwaśna)

 Wykonanie:
Ryż płuczemy i wrzucamy do 3/4 litra wrzącej, osolonej wody. Gotujemy mieszając, aż woda całkowicie wsiąknie w ryż, który może być nieco kleisty. Zostawiamy pod przykryciem do wystygnięcia. Szpinak siekamy na mniejsze kawałki, wrzucamy na 2-3 minuty do wrzącej, osolonej wody. Osączamy. Na patelni rozpuszczamy masło i dodajemy czosnek pokrojony na 3-4 części. Smażymy krótko, po czym czosnek wyrzucamy, a do masła dodajemy szpinak. Smażymy, aż szpinak będzie miękki. Zimny ryż mieszamy z bułką tartą, posiekaną drobno bazylią i serem. Dodajemy szpinak i chili. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Na końcu mieszamy z jajkami i smażymy kotleciki obtoczone w bułce tartej.

poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Zapiekanka z cukinią


Zapraszam Was na obiad, który swoim smakiem przyćmiewa niejedną wspaniałą potrawę. Taki, który rozweseli smętny i poniedziałkowy do szpiku kości poniedziałek. Po spróbowaniu tej zapiekanki, po raz kolejny zachwyciłam się cukinią. Bazowałam na przepisie z Kwestii Smaku i choć nie miałam łososia, zapiekanka wyszła przepyszna. Zastanawiałam się co jest jej sekretem..? Cukinia faktycznie króluje, ale dopiero w połączeniu z serkiem pleśniowym, ziemniakami i przyprawami tworzy niesamowite danie. Smakuje świetnie, wręcz wyśmienicie!

 Składniki:
2 średnie cukinie
4 średnie ziemniaki
2 łyżki masła
6 łyżek śmietany
120 g serka camembert
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 jajko
1 pomidor
oregano
sól, pieprz

 Wykonanie:
Cukinię ścieramy na tarce o grubych oczkach, na patelni rozpuszczamy 1 łyżkę masła, dodajemy cukinię i smażymy ją kilka minut, od czasu do czasu mieszając. Odlewamy około 1/2 szklanki soku, studzimy go i mieszamy z mąką ziemniaczaną. Dodajemy mąkę do cukinii i doprowadzamy do wrzenia. Odstawiamy z ognia, dodajemy śmietanę, jajko, doprawiamy solą i pieprzem. Ziemniaki obieramy, kroimy na cienkie plastry i płuczemy w zimnej wodzie. Wypłukane ziemniaki zalewamy zimną wodą, solimy i gotujemy około 10 minut, po czym odcedzamy i studzimy. Sparzonego pomidora obieramy ze skórki i kroimy w plastry. Naczynie żaroodporne smarujemy masłem, podgotowane ziemniaki dzielimy na trzy części. Jedną część ziemniaków układamy w naczyniu i posypujemy pieprzem. Na ziemniaki wykładamy połowę sosu z cukinii i rozkładamy połowę pokrojonego w plasterki serka. Ponownie wykładamy ziemniaki, posypujemy je pieprzem, wykładamy cukinię i serek. Całość przykrywamy resztą ziemniaków, układamy plastry pomidora, posypujemy pieprzem i oregano. Naczynie przykrywamy folią aluminiową i zapiekamy w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°C przez około 20-25 minut.

sobota, 23 lipca 2011

Naleśniki z syropem klonowym


 Mam do naleśników słabość, a te są wyjątkowe. Po pierwsze bardzo miękkie i puszyste. Po drugie syrop klonowy pasuje do nich wspaniale! Ach, ten smak! Przepis znalazłam na stronie Słodko i wytrawnie i nie zmieniłam w nim absolutnie niczego, poza tym, że przeważnie robię je z podwójnej porcji. Bardzo lubię naleśniki smażone bez tłuszczu. Są zdecydowanie lżejsze. Polecam!

 Składniki:
1 szkl mąki pszennej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki cukru
szczypta soli
1 szkl mleka
2 łyżki roztopionego masła
1 duże jajko
syrop klonowy

 Wykonanie:
Mąkę mieszamy z proszkiem, cukrem i solą. Dodajemy mleko wymieszane z żółtkiem i masłem. Białko ubijamy na sztywną pianę i dodajemy do ciasta. Delikatnie mieszamy. Smażymy na złoty kolor bez dodatku tłuszczu. Co 2-3 naleśniki możemy posmarować patelnię odrobiną oleju. Podajemy z syropem klonowym.

piątek, 8 kwietnia 2011

Placki ziemniaczane z twarogiem


 Piątkowy obiad.. Co wymyślić? Przypomniał mi się przepis, który zobaczyłam na stronie gotujmy.pl Już dawno miałam ochotę go wypróbować. Placki ziemniaczane z serem twarogowym okazały się bardzo, bardzo smaczne! Komuś, kto tak jak ja, jada ziemniaczane ze śmietaną, będą smakowały. Zmieniłam nieco proporcje jeśli chodzi o oryginalny przepis. Dałam więcej sera, a mimo to wcale nie dominował. Bogatsza o ser wersja placków ziemniaczanych jest godna polecenia!

 Składniki:
700 g ziemniaków
200 g twarogu
1 jajko
2 łyżki śmietany
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
2 łyżki mąki
sól i pieprz do smaku

 Wykonanie:
Surowe ziemniaki trzemy na tarce. Odciskamy je i dodajemy pozostałe składniki. Mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Smażymy na oleju niewielkie placuszki.

sobota, 26 marca 2011

Naleśniki z tuńczykiem


  Zdarza się, że to nie ja rządzę w kuchni i bardzo to lubię, bo przeważnie oznacza to wielką ucztę! Tym razem były doskonałe naleśniki z tuńczykowym farszem. Danie jest bardzo delikatne i łagodne w smaku. Jajko świetnie komponuje się z tuńczykiem, a lekko rozpuszczony ser dodaje jedwabistości. Polecam!

 Składniki:
ciasto na naleśniki:
260 g mąki pszennej
2 jajka
260 g mleka
260 g wody
szczypta cukru
szczypta soli
olej do smażenia
farsz na 8 naleśników: 
1 puszka tuńczyka w zalewie własnej
2 jajka
80 g sera żółtego
sól, pieprz

 Wykonanie:
naleśniki
Jajka miksujemy z mlekiem. Dodajemy cukier, sól oraz mąkę i ponownie miksujemy do połączenia się składników. Powstałe ciasto łączymy z wodą. Smażymy naleśniki.
farsz
Tuńczyka odcedzamy z zalewy. Jajka gotujemy na twardo i kroimy w kostkę. Ser żółty kroimy w kostkę. Łączymy wszystkie składniki i doprawiamy solą i pieprzem.

Przed podaniem nakładamy farsz na naleśniki, zwijamy je i przysmażamy delikatnie na maśle.

czwartek, 17 marca 2011

Łosoś z koperkiem


Tak przygotowany łosoś smakuje po królewsku! Jest wykwintnym daniem, które nie wymaga dużo pracy, ani wielu składników. Koperek i masło dodają mu wspaniałego aromatu, a cytryna ożywia całość. Upieczony łosoś jest delikatny, rozpływający się w ustach. Przepis znalazłam na stronie CinCin i naprawdę jest godny polecenia.

 Składniki:
2 filety z łososia (bez skóry)
1 łyżka posiekanego koperku
1 łyżka masła
1 liść laurowy
1 plasterek cytryny
sól, pieprz

 Wykonanie:
Filety z łososia myjemy, delikatnie osuszamy, posypujemy z dwóch stron solą i pieprzem i układamy na folii aluminiowej. Na wierzchu układamy kawałki masła, liść laurowy, koperek i cytrynę. Zawijamy w folię i pieczemy w nagrzanym piekarniku (termoobieg), w temperaturze 180°C przez 20 minut. Podajemy natychmiast po upieczeniu.

środa, 16 lutego 2011

Zapiekanka z wołowiną


Dziś danie obiadowe, które bardzo nam posmakowało. Przygotowane właściwie bez tłuszczu, za to z dużą ilością warzyw. Kluczem do sukcesu jest młoda, miękka wołowina. Zapieczona z warzywami nabiera fajnego smaku. Bułka namoczona w mleku nie pozwala całej reszcie wyschnąć i po upieczeniu jest doskonałym dodatkiem do mięsa. Przepis znalazłam na jednej z kulinarnych kartek z kalendarza sprzed wieków. Powrót do przeszłości okazał się niezwykle pyszny.

 Składniki:
250 g młodej wołowiny
2 marchewki
0,5 małego kalafiora
0,5 małego brokuła
1 długa pszenna bułka
1 szkl mleka
2 łyżki posiekanego koperku
100 g żółtego sera
1 łyżka masła
sól, pieprz

 Wykonanie:
Bułkę (wykorzystałam upieczony poprzedniego dnia chleb tostowy) kroimy na kromki i zalewamy przegotowanym, letnim mlekiem. Wołowinę kroimy na plastry, rozbijamy i kroimy w cienkie paski. Obsmażamy bez tłuszczu na patelni. Wołowina nie może być zbyt sucha, jeśli wyschła w czasie smażenia, można dodać do niej odrobinę mleka. Przestudzoną wołowinę posypujemy solą i pieprzem. Marchew kroimy w krążki, przesmażamy 2-3 minuty na maśle, dodajemy do niej wodę i dusimy kilka minut. Powinna być lekko miękka. Odcedzamy i w tej samej wodzie gotujemy kalafiora i brokuł. Naczynie żaroodporne smarujemy masłem, układamy w nim połowę namoczonej w mleku bułki. Na nią wykładamy mięso i podgotowane warzywa. Posypujemy koperkiem i przykrywamy pozostałą bułką. Posypujemy startym żółtym serem i przykrywamy folią aluminiową. Pieczemy w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 150°C przez 45 minut.

czwartek, 10 lutego 2011

Zupa ziemniaczana


 Dziś u nas poczciwa ziemniaczanka, doskonała na zimowy obiad. Podpatrzona dawno temu u Roberta Makłowicza w jego podróżach kulinarnych. Zupa jest lekko czosnkowa, z dużą ilością ziemniaków i kminku. Smaczku dodaje podsmażony boczek, a całość uzupełnia słodka papryka. Zupa jest pyszna i pożywna, a do tego niezwykle prosta w przygotowaniu. Zjedliśmy ją z ogromną przyjemnością. Po długim, mroźnym spacerze smakowała wyjątkowo!

 Składniki na wywar warzywny:
2 litry wody
2 średnie marchewki
1 pietruszka
ćwiartka małego selera
0,5 małej cebuli
1 duży liść kapusty włoskiej
5 ziaren pieprzu czarnego
1 ziarenko ziela angielskiego
1 liść laurowy
sól i pieprz do smaku
 Składniki na zupę:
wywar warzywny
4 duże ziemniaki
5 grubych plastrów boczku wędzonego
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka słodkiej papryki czerwonej
1 łyżeczka kminku mielonego
50 g mąki
1 łyżka masła
 Dodatkowo: 
odrobina koperku na każdy talerz

 Wykonanie:
Gotujemy wywar warzywny. Odcedzamy go i doprawiamy solą i pieprzem. Boczek kroimy w małą kostkę i przysmażamy na patelni. Odstawiamy. Do boczku dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, słodką paprykę i kminek. Wszystko to wrzucamy do wywaru i w razie potrzeby doprawiamy solą i pieprzem. Ziemniaki kroimy w średnią kostkę, dodajemy do wywaru z boczkiem i gotujemy do miękkości. Pod koniec zaprawiamy zupę zasmażką z mąki i masła. W tym celu roztapiamy masło na patelni, dodajemy połowę z podanej mąki i krótko ją zasmażamy cały czas mieszając. Zasmażkę mieszamy z pozostałą mąką i rozprowadzamy kilkoma łyżkami zimnej wody. Wlewamy do gotującej się zupy i doprowadzamy do wrzenia. Tuż przed podaniem posypujemy zupę niewielką ilością koperku.