piątek, 3 grudnia 2010

Chleb z płatkami owsianymi


  Bardzo spodobał mi się chleb upieczony przez Apparecchiamo i postanowiłam wykorzystać pomysł na ciasto. Z jabłek tym razem zrezygnowałam, choć były bardzo kuszące! Myślę, że następnym razem do nich powrócę, bo z pewnością nadają charakteru temu wypiekowi. Chleb wymaga nieco wysiłku. Ręczne wyrabianie trwa dłuższą.. chwilę, ale jest tego wart. Powinnam wspomnieć o jeszcze jednej zmianie. Jako że nie posiadam zakwasu pszennego, skorzystałam z pięknie pracującego w tym momencie zakwasu żytniego. Spisał się!

 Składniki:
40 g zakwasu żytniego
100 + 380 g mąki pszennej typ 650
60 + 200 + 40 g wody 
10 g soli
70 g płatków owsianych

 Dodatki:
Forma keksowa o długości 30 cm.

 Wykonanie:
jeden dzień przed pieczeniem, godz 14:00
Zakwas mieszamy z 60g wody oraz 100g mąki i odstawiamy pod przykryciem w temperaturze pokojowej.
jeden dzień przed pieczeniem, godz 19:00
Do powstałego ciasta dodajemy 200 g wody, 380 g mąki, mieszamy do połączenia składników, wykładamy na blat i zagniatamy ciasto przez 10 minut. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 20 minut. Po tym czasie dodajemy sól i zagniatamy ciasto przez 20 minut. Powinno być gładkie i elastyczne. Pod koniec dodajemy płatki owsiane, namoczone kilka minut wcześniej w 40 g wody. Dobrze wyrobione ciasto przekładamy do pojemnika posmarowanego odrobiną oleju, przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po godzinie wyjmujemy ciasto na blat, rozciągamy, składamy jak kopertę i ponownie zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę w przykrytym pojemniku. Przekładamy ciasto do natłuszczonej formy keksowej, przykrywamy folią i wkładamy na noc do lodówki.
dzień pieczenia, godz 9:00
Wyjmujemy ciasto z lodówki i ponownie zostawiamy do wyrośnięcia na 3-4 godziny. Ciasto powinno wypełnić formę. Nagrzewamy piekarnik do 250°C, wstawiamy chleb i redukujemy temperaturę do 210°C. Pieczemy w naparowanym piekarniku przez około 30 minut.

0 komentarze:

Prześlij komentarz