czwartek, 13 stycznia 2011

Chleb fitness


  Przyszedł czas na małe eksperymenty. Do tego smaczne! Jednym z nich jest chleb ze strony Pracowni Wypieków.. Zgadzam się z Liską, nie każdemu ten chlebek posmakuje. Ma w sobie niezwykłe smaki. Jest lekka goryczka mąki razowej i słodycz rodzynek. Delikatny smak jogurtu i aromatyczny cynamon. Momentami wydaje się słony, za chwilę słodki. Bardzo ciekawy! Smakował nam i z pewnością do niego wrócimy.

 Składniki na zaczyn I:
130 g mąki pszennej pełnoziarnistej
40 g mąki pszennej typ 500
170 g jogurtu naturalnego
170 g rodzynek
3/4 łyżeczki soli
 Składniki na zaczyn II:
130 g mąki pszennej pełnoziarnistej
40 g mąki pszennej typ 500
1/4 łyżeczki suchych drożdży instant
85 g jogurtu naturalnego
50 g oleju słonecznikowego
1 jajko
 Składniki na ciasto:
60 g mąki pszennej pełnoziarnistej
0.5 łyżeczki soli
5 g suchych drożdży instant
1.5 łyżki miodu
0.5 łyżeczki cynamonu
 Dodatkowo:
2 łyżki cukru
1 łyżeczka cynamonu

 Wykonanie:
jeden dzień przed pieczeniem, godz 19:00
Mieszamy składniki zaczynu I i odstawiamy pod przykryciem w temperaturze pokojowej. Mieszamy składniki zaczynu II i odstawiamy pod przykryciem w lodówce.
dzień pieczenia, godz 9:00
Mieszamy składniki na ciasto z przygotowanym wcześniej zaczynem I i zaczynem II. Przykrywamy pojemnik z ciastem folią i odstawiamy do wyrośnięcia na około 5 godzin. W oryginalnym przepisie ten czas wynosi 1 godzinę, ale u mnie po tym czasie ciasto nawet nie drgnęło, a powinno podwoić swoją objętość. Wyrośnięte ciasto przekładamy na blat oprószony lekko mąką, wałkujemy aby uzyskać prostokąt o grubości około 1.5 cm, posypujemy cukrem z cynamonem i zwijamy w ścisły rulon. Przekładamy do formy keksowej, smarujemy wierzch olejem, przykrywamy folią i ponownie zostawiamy do wyrośnięcia. U mnie trwało to ponad 2 godziny. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C, redukujemy ją do 160°C i pieczemy chleb przez około 40 minut.

2 komentarze:

Panna Malwinna pisze...

ciekawy ten chlebek. wygląda jakby był naładowany wszystkim co zdrowe i pyszne;)

Edyta pisze...

Jest pyszny! Rodzynkowy z nutką cynamonu..

Prześlij komentarz