piątek, 17 grudnia 2010

Chleb żytni razowy


 Ten chleb piekliśmy już wielokrotnie, za każdym razem coś w nim zmieniając. Jego ostateczna wersja jest naszą ulubioną! Powstał na bazie chleba Liski. Z dodatkiem rodzynek i śliwek jest naprawdę pyszny. Smakuje nam na tyle, że ostatnio, gdy tylko zapytam jaki chleb upiec, mogę spodziewać się odpowiedzi: Razowy! Chleb jest dość ciężki, z dużą ilością ziaren. Pasuje zarówno do miodu, jak i wędliny. Polecam!

 Składniki:
100 g zakwasu żytniego
300 g mąki żytniej razowej
200 g mąki pszennej
3 g suchych drożdży instant
15 g soli
110 g płatków owsianych
60 g ziaren słonecznika
10 g otrąb pszennych
5 g siemienia lnianego
250 +235 g wody
2 łyżki miodu
garść rodzynek
kilka suszonych śliwek i moreli

 Wykonanie:
jeden dzień przed pieczeniem, godz 9:00
Dokarmiamy zakwas.
jeden dzień przed pieczeniem, godz 21:00
Zakwas mieszamy z 250 g wody i solą. Dodajemy płatki owsiane, ziarna słonecznika, otręby i siemię lniane. Odstawiamy pod przykryciem w temperaturze pokojowej.
dzień pieczenia, godz 9:00
Zaczyn mieszamy z 235 g wody i miodem. Dodajemy do niego drożdże oraz mąki i wyrabiamy ciasto przez kilka minut. Przekładamy do pojemnika i zostawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia na około 2 godziny.
dzień pieczenia, godz 11:00
Do ciasta dodajemy rodzynki i śliwki. Przekładamy je do formy keksowej o długości 40 cm, przykrywamy folią i zostawiamy do wyrośnięcia na 2 godziny. Ciasto powinno wypełnić formę. Nagrzewamy piekarnik do temperatury 210°C (dolna płyta + termoobieg), wstawiamy chleb na środkową półkę i pieczemy przez 10 minut, po czym redukujemy temperaturę do 180°C i pieczemy przez kolejne 25 minut. Jeśli chleb zbyt mocno przypieka się od góry, ostatnie 10-15 minut pieczemy tylko z funkcją dolnej płyty.

2 komentarze:

Panna Malwinna pisze...

ten chlebek będę robiła chyba w piątek. od razu mi się spodobał;) i wydaje się nie być aż tak skomplikowany

Edyta pisze...

Chlebek nie jest skomplikowany, choć na pierwszy rzut oka taki się wydaje. Do tego jest bardzo smaczny.

Prześlij komentarz